Adv: Adelinahost is a leading web hosting company offering services in US and Europe. One of the largest LYRICS websites https://lyrics.az and https://azlyrics.az and https://azlyrics.com.az hosted by Adelinahost.

Болехів » Матеріали за Серпень 2011 року

 
 
 
Сортувати новини за: датою новини | популярністю | відвідуваністю | коментарями | абеткою

З Днем Незалежності!

Автор: Lyminec від 24-08-2011, 11:24, переглянуло: 549

0
З Днем Незалежності!


Від усього серця вітаємо вас із Днем незалежності – світлим святом Української Державності. Це не просто День народження держави. Це свято пам’яті про цілі покоління наших предків, що творили націю і боролися за державність, а також день, коли варто думати про день завтрашній, про майбутні покоління, про нашу відповідальність перед історією.
День незалежності – це день, у якому щорічно зустрічаються Минуле і Майбуття України. Минуле має вселяти мудрість. Майбуття повинно виховувати в нас відповідальність за прийняття рішень.
У ці спекотні серпневі дні календар історії відраховує двадцяту річницю незалежності України. Нелегкими і, далеко не безхмарними, видалися ці роки. Довелося йти важким та тернистим шляхом.
Незалежність – символ нашої нації. Вона нагадує нам – якого ми славного роду діти. Ми зможемо подолати всі труднощі. У нас досить таланту і сили здійснити задумане...

Категорія: Новини

 

Музей Наталії Кобринської (філіал музею ім. Р.Скворія)

Автор: Lyminec від 17-08-2011, 15:51, переглянуло: 718

0
Музей Наталії Кобринської (філіал музею ім. Р.Скворія)


Ініціатива створення музею зародилася у нині покійного Р. Скворія — бібліотекаря і дослідника краю. Саме він клопотався про заснування спочатку меморіального кутка Н. Кобринській, а згодом і кімнати (1950-1964 рр.).

Свій чималий внесок в увіковічнення пам’яті письменниці зробила також вчителька Тяпчанської школи Ольга Дучимінська.

2005 рік було названо роком Наталії Кобринської в Болехові. 16 жовтня 2005 року відкрито нове приміщення з експозицією про відому галицьку письменницю, громадську діячку Наталію Кобринську, яке містить наступні розділи: «Белелуя»; «Болехів у часи Наталії Кобринської»; «Наталія Кобринську в колі сучасників»; «Меморіальний куток»; «Болехів вшановує пам’ять про письменницю»; «Наталія Кобринську і Січове стрілецтво»; «Наталія Кобринську і Іван Франко».

І ось попри центральну дорогу містечка нині красується музей Наталії Кобринської. Якщо вдатися до історії самої споруди, то з самого початку вона була єврейською синагогою. З 1970-х років тут розмістилася майстерня Болехівської ЗОШ № 1. Навпроти майстерні у 90-х роках встановлено погруддя Н. Кобринській...

Категорія: Історія » Місто та околиці

 

Музей історії міста Болехова імені Романа Скворія

Автор: Lyminec від 17-08-2011, 15:41, переглянуло: 1269

0
Музей історії міста Болехова імені Романа Скворія


Заснований музей 28 листопада 1967 р. краєзнавцем, ентузіастом Романом Теодоровичем Скворієм. Поштовхом до збиральницької роботи стала підготовка до 40-річчя від дня смерті Наталії Кобринської, що припадало на січень 1960 р. Адже понад 30 років праці цієї письменниці і громадської діячки в Болехові та поза його межами залишили глибокий слід в пам’яті багатьох поколінь. І 1964 р. при бібліотеці почала діяти краєзнавча кімната.

1970 р. музеєві було присвоєно звання Народного. Краєзнавча робота музею набула розголосу і популярності, про що свідчили факти нових унікальних надходжень для експозиції: фрагменти рукописних богослужбових книг XVII ст. із стародавнього монастиря і церкви с. Довжки, цикл фотографій з періоду перебування в Болехові відомого українського скульптора Михайла Черешньовського (1939-1944), митрополита Андрея Шептицького (1909). Зі Стрия передано цінний подарунок — ноти, написані рукою Т. Бобринського на емігрантську пісню, з власним штампом Н. Кобринської...

Категорія: Історія » Місто та околиці

 

Герби міст України (Болехів)

Автор: Lyminec від 17-08-2011, 14:42, переглянуло: 1533

0
Герби міст України (Болехів)Вважається, що місто Болехів виникло ще за доби Галицько-Володимирської держави, однак найдавніші документальні згадки про нього збереглися лише з 1371 року. Протягом XV-XVI століть Болехів зазнав певного розвитку як визначний центр поширеного тоді, як уже зазначалося, на Долинщині промислу - солеваріння.

Як і інші невеликі міста й містечка Прикарпаття, за часів польського панування Болехів багато разів змінював власників: так, у XVI-XVIII століттях ним володіли Ходорівські, Гедзінські, Любомирські, Понятовські, Потоцькі та інші шляхетські й магнатські роди. 1603 року Сигізмунд III надав Болехову магдебурзьке право та герб, який складався з двох шляхетських відзнак: герба Гедзінських "Правдзіц" (на блакитному тлі червоний фортечний мур, за яким золотий лев, що тримає в лапах кільце: цей варіант герба мав ще назву "Пельгржим", на відміну від властивого "Правдзіца", тло якого було срібним, а лев малювався оберненим у лівий геральдичний бік, тоді як у гербі Болехова він незмінне був обернений праворуч; крім того, у властивому "Правдзіці" на хвості лева також малювалися два кільця) та герба "Рох Третій" (на червоному тлі три срібні бруски, увінчані лілією). З галицької шляхти до герба "Рох Третій" було приписано лише рід Карчів, отже, очевидно, ця шляхетська родина також мала відношення до історії Болехова. Існує й інше трактування: три бруски в гербі Болехова є родовим гербом Ходорівських "Корчак", до якого лілію додано суто як абстрактно-геральдичний символ цноти...

Категорія: Історія » Місто та околиці

 

Історія міста за Г. Ф. Кучером. Р. Т. Скворієм, П. С Синенком, А. Л. Ясінським

Автор: Lyminec від 17-08-2011, 13:08, переглянуло: 2180

0
Історія міста за Г. Ф. Кучером. Р. Т. Скворієм, П. С Синенком, А. Л. Ясінським


Болехів — місто районного підпорядкування, розташоване біля підніжжя Карпат, на берегах річки Сукілі, за 17 км від районного центру. Через Болехів проходить залізниця Львів—Стрий—Івано-Франківськ та автомагістраль Львів—Чернівці. Населення — 11300 чоловік (станом на 2001р.).

Болехів етнографічно близький до Бойківщини. Територія ця була заселена з давніх часів, про що яскраво свідчать знахідки знарядь праці доби бронзи. За часів Київської Русі тут, мабуть, існувало давньоруське поселення. У Галицько-Волинському літопису за 1238—1239 pp. згадується, що один з претендентів на га­лицький престол під натиском князя Данила Романовича «утік до Угрів дорогою, що нею йдеться до Борсукового Долу, прибув до бані, що зветься Родна, а звідти пішов до Угрів». У топонімах околиць Болехова, який здавна славився соляними джерелами, донині збереглися назви Баня й Борсуків ліс. Згодом, на лівому березі річки Сукілі, поблизу Бані, з'явилось волоське поселення. Український джерело­знавець та історіограф А. Петрушевич пов'язує його виникнення з волоською мігра­цією за часів Галицько-Волинського князівства. Інші ж дослідники (Калужницький і Кадлець) схильні вважати, що Болехів Волоський засновано в другій половині XIV ст., тобто після загарбання цієї території польськими королями.

Є кілька версій про походження назви міста, в т. ч. найбільш поширена від слова «волохи»: Волохів—Болехів. Перша письмова згадка про «болехівські землі» належить до 1371 року...

Категорія: Історія » Місто та околиці

 

З сіллю, але без хліба

Автор: Lyminec від 16-08-2011, 21:40, переглянуло: 1582

0
З сіллю, але без хліба


Якщо на стіл жителів Наддніпрящини сіль примандровувала типово з Криму, то галичани мали цієї дорогої приправи вдосталь. Адже Карпатський регіон багатий не тільки мінеральними водами типу «Моршинська», але й високомінералізованими розсолами і ропами. Невідомо, кому вперше прийшло в голову почати випарювати сіль. Мабуть, як і завжди, підказали корови (або олені), злизуючи сіль на краях струмків, які виносили з надр землі хлорид натрію.
Враховуючи те, що територія нашого краю була заселена ще в незапам’ятні часи, стає зрозумілим, що люди давно запримітили смакові якості галинних вод. Спочатку до страв додавали просто солену воду, потім почали випарювати її в казанках на вогні. Ясне діло, що зібрана з поверхні сіль була не надто високої якості, проте її стало легше транспортувати, брати з собою в похід, наприклад, за дичиною або у військових баталіях

Перші згадки про солевивари у Болехові сягають середини 16 століття. Кажуть, тим підприємством заопікувався рід Гросовських. Не відомо, чи то була наймана праця, чи кріпацтво, але робітники любили свою роботу і ставилися до цієї «пропінації» шанобливо. Важка праця солевара полягала в наступному...

Категорія: Історія » Місто та околиці

 
Назад Вперед